Mordförsök i city – 60-åring allvarligt skadad

Strax efter klockan 17.00  på lördagens eftermiddag larmades polis och ambulans till en bostad i centrala Linköping.

När polisen kom till platsen anträffades en skadad person som fördes med ambulans till Universitetssjukhuset i Linköping. Den skadade personen är en man. Brottsrubricering är försök till mord.

En person greps i nära anslutning till den aktuella platsen.

Just i skrivande stund pågår utredningsinsatser såsom dörrknackning, informationsinhämtning så att polisen ska kunna bilda sig en uppfattning om vad som har hänt i den aktuella bostaden.

Uppdatering: Den person som greps har nu anhållits av åklagare, skäligen misstänkt för försök till mord. Den anhållne är en man i 40-årsåldern. Den drabbade är en man i 60-årsåldern och han är allvarligt skadad.

RELATERADE ARTIKLAR

Idag uttalar sig för första gången Palatset och dess personal via ett uttalande i...
Det var vid midnatt som polisen larmades om skottlossning inne på Palatset på Drottninggatan...
Idag höll Polisregionen och chefen för utredningssektion John Andåker en kort pressinformation med anledning...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °