En man har anhållits som skäligen misstänkt för mord i stadsdelen Berga, Linköping. Mannen greps efter ett tillslag under tisdagen.
Mordet inträffade den 19 maj 2021 i stadsdelen Berga i Linköping. Den misstänkta greps i samband med ett planerat tillslag under tisdagsmorgonen. Åklagare leder nu förundersökningen efter att utredningsarbetet lett fram till att en skäligen misstänkt person kunde identifieras.
– Vi vidtar nu sedvanliga utredningsåtgärder och förhör kommer att hållas med den misstänkta personen, säger kammaråklagare Emma Högström, som är förundersökningsledare i ärendet, i ett pressmeddelande.
Då utredningen är i ett känsligt skede kan ytterligare information inte lämnas förrän efter en eventuell häktningsframställan gjorts. Detta kommer i så fall att göras senast fredag den 18 juni.
Dödsskjutningen i Berga: Gott om tips kan lösa mordet – Lkpg.News



