Möjligheterna till och tillgängligheten till grönytor där man kan sparka boll har uppfattats som en bristvara av många idrottsintresserade. Men nu förra vecka fattade kultur- och fritidsnämnden ett beslut om upphandling av de nya fotbollsplanerna.
Fotbollsplanerna beräknas stå färdiga i november i år.
Nu ska Berga få en ny fotbollsplan som kommer att anläggas på Skarpans IP, där den befintliga 9-konstgräsplanen ska ersättas med en fullstor 11-konstgräsplan. Ekängen får en naturgräsplan som ska anläggas på ett område som förvärvats av Linköpings kommun. I Lambohov kommer den planerade konstgräsplanen att anläggas på befintligt idrottsområde.
Närheten till aktiviteter är viktig
Att ha nära till olika anläggningar och aktivitetsmiljöer har stor betydelse för att människor ska vara fysiskt aktiva. Det finns ett tydligt samband mellan utbudet av anläggningar och utövning av idrott.
– Ju fler fotbollsplaner, desto fler fotbollsspelare. Det är viktigt både för folkhälsan och för att vara aktiv hela livet, säger Lotta Bäckman (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.



