En till sjukhus efter bråk i Skäggetorp

Vid 18.30-tiden på måndagskvällen skickades ett stort polispådrag till Skäggetorp centrum efter larm om bråk.

När polispatrullerna kom på plats påträffades en skadad man i 20-årsåldern. Den skadade fördes med ambulans till sjukhus med vad som verkade ha varit lindriga skador, skriver polisen på sin hemsida. En person har gripits misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot. Den gripna är en kvinna i 25-årsåldern.

Polisen arbetade på platsen för att bringa klarhet i vad som hänt. Bland annat genom att förhöra personer som blivit vittnen till bråket.

Tidigare under måndagen, vid 17.15-tiden, var polisen på plats vid ett annat bråk i Skäggetorp. Då var ett tiotal personer inblandade i ett bråk på en parkering. När polis kom till platsen var ett antal personer kvar, men läget hade lugnat ner sig och ingen ville göra någon anmälan.

RELATERADE ARTIKLAR

Set var strax före klockan 20 på torsdagskvällen som räddningstjänst och polis larmades om...
Mord som kan liknas vid rena avrättningar, skott mot förskola och ett område i...
Någon gång mellan julafton och den 27 december ska någon eller okända personer skjutit...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °