Larsson på plats för att hjälpa laget

Efter fyra säsonger i SHL flyttade den 30-årige centern Ludvig Larsson till finska ligan och Vasa Sport inför årets säsong. Under sin tid i Liiga blev det sex poäng på nio matcher.

Ludvig har varit borta från matchspel sedan oktober månad på grund av en underkroppsskada, en skada som nu har läkt.

– Det känns jättebra att vara här i Linköping, inspirerande. Jag har fått ett väldigt varmt mottagande av både ledare och spelare. Allting har gått ganska snabbt och det har varit mycket logistik att lösa, så de första dagarna har varit ganska stressiga med resa och att komma i ordning. Men nu börjar jag landa och få allt på plats, säger Ludvig Larsson i ett presskommentar på LHC:s hemsida och fortsätter.

– Jag är naturligt center, men har spelat både center och på en vinge i SHL. Jag ser mig som en tvåvägscenter som tar ansvar över hela banan. Mina största styrkor är min speluppfattning och skridskoåkning, jag vill bidra offensivt samtidigt som jag är stabil defensivt. Jag är också bra på tekningar och har erfarenhet av alla spelformer, så jag kan användas där laget behöver mig.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °