BLÅLJUS: Rån och viltolyckor

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 70-tal ärenden som rör Östergötlands län. Inga större händelser eller våldsbrott har kommit till polisens kännedom under natten.

Rån i Mjölby

Klockan 01:47 Polisen larmades till Kungsvägen/Norra Strandvägen i Mjölby med anledning av ett personrån. Okända gärningsmän hade misshandlat och rånat en man på personliga tillhörigheter. Blodvite uppstod men inget ambulansbehov. Polisen gjorde förhör med målsägare och undersökte brottsplatsen för att hitta spår av händelsen. En anmälan om rån upprättades.

Fem rådjursolyckor

Mellan 05:00 till 07:00 inträffade fem rådjursolyckor. Inga personskador. Var beredd på att det kan hända dig. Lägg in en plastpåse med snören eller en viltremsa i bilen för att kunna märka upp en olycksplats. Det är också mycket bra att i lugn och ro ladda ner SOS-appen som hjälper dig att tala om var du är.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °