Blåljus: Rånförsök och smitningsförsök

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 65-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Inga större händelser eller våldsbrott har kommit till polisens kännedom under natten.

Rånförsök i Eneby

Fyra unga män utsattes klockan 23:34 för ett rånförsök i Eneby centrum av en man. Gärningsmannen drog i en väska men fick inte med sig något gods. Målsägarna förhördes och ingen var allvarligt skadad. En anmälan om försök till rån upprättades. Ingen person är gripen.

Rattfull smet från olycka, fångades in av polis

Klockan 02:06, en inringare höll på att bli påkörd vid Himmelstalund, Norrköping. Samma bil körde sen okontrollerat in i en rondell och bilen blev obrukbar. Personerna i bilen sprang från platsen mot Kneipen på Linköpingsvägen. Flera patruller samverkade och två misstänkta personer greps.

En man i 20-årsåldern misstänks för tillgrepp av fortskaffningsmedel. Föraren, också det en man i 20-årsåldern, misstänks för tillgrepp av fortskaffningsmedel, olovlig körning, smitning från trafikolycka samt rattfylleri. Bilen togs i beslag.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
100%
4.6m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °