POLIS: Fylleri, trafikbrott, viltolyckor, trafikkontroller

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 70-tal ärenden som rör Östergötlands län. Polisen haft ärenden om fylleri, trafikbrott, viltolyckor, trafikkontroller samt diverse andra kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten som inte har lett till något allvarligt.

Inga grövre våldsbrott har kommit till polisens kännedom.

Personrån i Linköping

Polis larmades 22:15 till ett gemensamt garage i Linköping med anledning av ett personrån. Målsägande, en kvinna i 35-årsåldern, ska ha befunnit sig vid sin bil inne i garaget när en okänd gärningsperson dök upp och tvingade till sig målsägarens väska. Kvinnan skadades inte fysiskt i samband med händelsen. Polis har varit på plats och en hundförare har försökt spåra efter en misstänkt gärningsperson men nuläget finns ingen misstänkt. En anmälan om rån kommer skrivas.

Inbrott i Norrköping

Polis larmades 23:05 till Kommendantvägen i Norrköping med anledning av ett pågående inbrott på ett företag. När polis anlänt till platsen fanns ingen misstänkt gärningsperson kvar. Närliggande områden har sökts igenom och en hundförare har använts i spårningsarbetet men i nuläget finns ingen misstänkt. Stöldgods i form av kopparföremål anträffades längs järnvägen. En anmälan om stöld kommer skrivas.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °