Polisnatten: Misshandel inbrott och viltolyckor

Polisen i Östergötland har hanterat 50 ärenden mellan klockan 22 00 och 07 00. Polispatrullerna har också hanterat rutinärenden exempelvis berusade personer, viltolyckor och trafikkontroller.

Polis larmades klockan 22 58 till korsningen Hörngatan/Nygatan i Norrköping med anledning av en misshandel utomhus. En man misstänks för att ha misshandlat en kvinna. Den misstänkte gärningsmannen påträffades och omhändertogs enligt LOB. Kvinnan var vaken och talbar men fördes till sjukhus med ambulans. Inga formella förhör med misstänkt eller målsägande är inskrivna i dagsläget. Mannen är i 25-årsåldern och kvinnan är i 50-årsåldern.

Inbrott i Norrköping

Polisen larmades 05 52 till en frisörsalong på Bråboplan i Norrköping med anledning av ett pågående inbrott. Personen som larmade polisen hade hört glaskross och tog kontakt med polis. När polis kom till platsen påträffades en man som kan misstänkas för inbrottet. Mannen är i 25-årsåldern och greps misstänkt för stöld genom inbrott.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °