Under natten: Rattfylleri och stöld

Polisens regionledningscentral har under natten hanterat ett 40-tal ärenden som rör Östergötlands län. Tre personer har gripits. En person har omhändertagits för berusning/ordningsstörning och två personer har fått följa med för provtagning på grund av misstänkt drogpåverkan.

I samband med en rutinmässig fordons- och förarkontroll på Glyttingevägen i Linköping uppstod misstanke om drograttfylleri mot föraren. Mannen i 20-årsåldern fick följa med polisen för ytterligare provtagning samt förhör.

Pågående inbrott

Polis larmades klockan 05 19 till Fårbetesvägen i Linköping med anledning av ett pågående inbrott i en skåpbil. Tre okända gärningspersoner ska ha försökt ta sig in i fordonet och därefter lämnat i en annan bil. När polispatruller rör sig mot platsen stoppas en bil för en kontroll. I den sitter tre personer och i bilen hittas också verktyg av olika slag. De tre männen, alla i 20-årsåldern, greps och är i nuläget misstänkta för stöld. 

Utöver detta har polisen haft ärenden om trafikbrott, två mycket lindriga trafikolyckor, samt diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten som inte har lett till något allvarligt. Inga grövre våldsbrott har kommit till polisens kännedom.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °