Polisen larmades till Ryd strax efter klockan 06.00 under tidigt söndags morgon, med anledning av ett personrån.
Två män i 20-årsåldern ska ha blivit misshandlade och hotade av flera unga män. Gärningspersonerna kom över männens värdesaker och lämnade sedan platsen i okänd riktning.
Rånet inträffade cirka 05:30 i närheten av fotbollsplanerna i Ryd. Brottsplatsen har spärrats av och en teknisk undersökning kommer att ske med kriminaltekniker.
Polisen är mycket angelägen om att ta emot tips från personer som har uppgifter att lämna om rånet. Tips kan hjälpa polisen att klara upp de rån som har skett den sista tiden. Tipsa polisen genom att ringa 114 14, fylla i tipsformuläret på polisen.se eller direkt på en polisstation. Det är möjligt att vara anonym när man lämnar tips.



