BLÅLJUS: Däckstölder och personrån

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Polis larmades klockan 01:47 till en bilfirma på Norra Promenaden i Norrköping med anledning av en pågående stöld. En person ska ha slagit sönder rutorna på minst en bil och därefter stulit bildäck. Polis på plats har kontrollerat vissa gator, spårat med hundförare utmed järnvägsspåret mot resecentrum och under insatsen har också en patrull fått träff på en man i 35-årsåldern som stämmer överens med signalement. Mannen greps därför misstänkt för stöld genom inbrott.

Tre män gripna efter rån i Linköping

Vid 17.30-tiden igår larmades polis till området Ekholmen i Linköping med anledning av ett misstänkt rån. Två personer ska ha blivit slagna av okända gärningsmän, som tvingat en av personerna att lämna ifrån sig värdesaker.

Flera patruller ryckte ut till området och söker efter de misstänkta gärningsmännen. Tre killar, samtliga mellan 15 och 18 år, anträffades i närområdet och greps misstänka för rån alternativt grovt rån.
Polis finns på plats i området för att fortsätta arbeta, samt vara trygghetsskapande i området. När de gripna personerna har förhörts kommer åklagare besluta om personerna ska anhållas eller inte.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °