Nu skärper kommunen kraven på utförarna i äldreomsorgen

Nu ska Linköpings kommun skärpa sin uppföljning som görs inom äldreomsorgen. Syftet med skärpningen är att kontrollera att uppdrag och avtal följs samt att vården och äldreomsorgen håller en hög och jämn kvalitet.

På vård- och äldreomsorgsnämndens sammanträde den 15 februari kommer nämnden ge vård- och omsorgsdirektören i uppdrag att skärpa uppföljningen och säkerställa nödvändig kompetens för detta.

Skärpta krav inför nya avtal.

De senaste åren har brister inom äldreomsorgen uppmärksammats inom såväl kommunal som privat regi. Senast hos Attendo i Lambohov, efter att det framkommit brister i bland annat larmhanteringen.

– Under mitt första år som ordförande har jag följt med många medarbetare under deras arbetspass. Det jag har sett är en överlag bra vård och äldreomsorg. Samtidigt kan jag konstatera att kvaliteten är för ojämn och lägstanivån för låg. Så kan vi inte ha det, säger Jonatan Hermansson (S), vård- och äldreomsorgsnämndens ordförande i en kommentar.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °