-7.5 C
Linköping
tisdag, november 28, 2023

Blåljus: Stöld och rattfylleri

Under natten har regionsledningscentralen registrerat ca 85 ärenden som exempelvis viltolyckor, psykisk ohälsa, kontroller av fordon och personer och mindre händelser av olika karaktär.

Två el-kickar stulna

Två målsägande i Mjölby, män i 30-årsåldern, som 00.13 anmäler sina el-kickar stulna och där en av målsägande har positionering på en av kickarna. Platsen där den ska finnas är på en adress i Mjölby. I samband med kontroll på adressen avviker två personer på just el-kickar. En person, en man i 50-årsåldern, kan dock fångas in och gripas för stöld alternativt häleri av kicken. Den andre personen lyckas man ej fånga in.

Rattfylleri Skattegården

Klockan 00.45 en kontroll av ett fordon i Skattegården, Linköping, där föraren som är en man i 50-årsåldern, blåser positivt och får följa med för provtagning. Mannen misstänkt för rattfylleri.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har under natten mellan 22:00 och 07:00 hanterat ett 100-tal ärenden som...
Igår kväll begicks ett grovt våldsbrott i centrala Norrköping när en man blev...
Ett barnet är i tioårsåldern Barn skadades i en trafikolycka i Norrköping under eftermiddagen....

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
molnigt
-7.5 ° C
-6.3 °
-8 °
87 %
6.2kmh
75 %
tis
-6 °
ons
-2 °
tor
-2 °
fre
-5 °
lör
-6 °