Öva upp din beredskap inför samhällskriser

I dag börjar beredskapsveckan. Veckan är en nationell informationskampanj som ska öka människors beredskap och motståndskraft inför samhällskriser och ytterst krig. Det övergripande syftet med Beredskapsveckan är att öka kunskapen om beredskap och sin förmåga i krissituationer. Samt att höja medvetenheten om individens egna ansvar om det inträffar en kris.

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) står bakom informationskampanjen som i år har temat Öva. Därför har Länsstyrelsen efterlyst privatpersoner som vill öva sin beredskap genom att vara utan vatten och el under en dag.

Tio personer deltog i övning

Ett 10-tal personer deltog nyligen i en övning och under veckan kommer Länsstyrelsen att uppdatera våra sociala mediekanaler med film, text och bild från några av deltagarna.

– Beroende på deltagarnas erfarenheter, nivå på hemberedskap och förutsättningar i hemmet uppfattades övningen olika. En av deltagarna avbröt efter några timmar medan andra fullföljde hela dagen. Vi hoppas att det har varit en spännande och rolig övning och att deltagarna har fått testa sin förmåga och ökat sin kunskap om något oväntat skulle hända. Vi kommer lägga ut bilder och filmer från deltagarnas övningar under hela veckan på Länsstyrelsen sociala medier så missa inte detta, säger Annsofie Bondesson, kommunikationschef på Länsstyrelsen Östergötland i ett pressmeddelande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °