Saab fick beställning på tre miljarder

Saab har fått beställning på Carl-Gustaf-ammunition till Sverige från Försvarets materielverk (FMV). Ordervärdet är cirka tre miljarder kronor och leveranser kommer att ske under tidsperioden 2026-2030.
Ordern är lagd inom ett ramavtal mellan Saab och FMV som möjliggör beställningar av Saabs understödsvapen Carl-Gustaf, AT4 och NLAW, inklusive ammunition och tillbehör.

Sedan 1948

Granatgeväret Carl-Gustaf har använts av den svenska försvarsmakten sedan 1948. 2018 tecknade FMV ett kontrakt för leverans av den senaste versionen av granatgeväret Carl-Gustaf M4 till Försvarsmakten.

– Vi är stolta över att få fortsätta leverera våra världsledande produkter till Sverige och bidra till att stärka den svenska försvarsförmågan. Beställningen ger oss bästa möjliga förutsättningar för att långsiktigt trygga försörjningen av Carl-Gustaf-ammunition till Försvarsmakten och visar på Carl-Gustaf-systemets utmärkta kapacitet och robusthet, säger Micael Johansson, VD och koncernchef för Saab i ett pressmeddelande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.2 °
100%
5.1m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °