Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 50-tal ärenden som rör Östergötlands län.
Ärendena har varit av rutinkaraktär, exempelvis trafikbrott, trafikkontroller, fylleri samt diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten som inte har lett till något allvarligt.
Två män gripna på en elektronikbutik.
Personal på en elektronikbutik i Ingelstad ringer polisen sedan två män kommit in i butiken för att köpa mobiltelefoner till ett större värde. Enligt personalen ska männen använda sig av flera olika kreditkort och personalen misstänker därför brott.
När polisen kommer till platsen är de båda männen fortfarande kvar i butiken. Männen, som är 40- respektive 30-årsåldern, grips misstänkta för bedrägeri och olovlig identitetsanvändning.
Man gripen misstänkt för misshandel i relation
Polisen larmades i morse till en tätort i Kinda kommun med anledning av ett bråk inomhus. Polis åkte till platsen.
En man, som är i 25-årsåldern, misstänks för att ha misshandlat en kvinna han har en relation med. Mannen greps misstänkt för misshandel. Det fanns barn i bostaden vilket gör att en anmälan om barnfridsbrott ska skrivas.
Kvinnan var vaken och talbar, i övrigt har polisens presstjänst inga detaljer om skadeläget. Polisens presstjänst har inga uppgifter om att ambulans varit involverad i ärendet.