Polisen i Östergötland har hanterat cirka 45 ärenden mellan klockan 22 00 och 07 00. Polispatrullerna har också hanterat rutinärenden exempelvis viltolyckor och trafikkontroller.
Skottlossning Norrköping – ingen skadad
Polisen larmades 02 35 till en adress i Hageby, Norrköping, med anledning av en skottlossning. Flera polispatruller åkte till platsen och kunde konstatera att en skottlossning hade inträffat. Ett flertal skott hade avlossats mot ett flerfamiljshus.
I samband med detta har en fastighet skadats.
Det finns inga uppgifter om att någon person ska ha kommit till fysisk skada. Händelsen rubriceras som grovt vapenbrott och grovt olaga hot, det finns ingen misstänkt för brotten.
Den misstänkta brottsplatsen spärrades av. Polisen är intresserad av att få in tips och iakttagelser om händelsen.
Tipsa polisen på 114 14 eller via polisens tipsformulär.



