Den 18 oktober sammanträder de nyvalda ledamöterna i regionfullmäktige

Röstsammanräkningen i valet till regionfullmäktige pågår forfarande och tidigast i nästa vecka kommer det slutgiltiga valresultatet att kunna presenteras.

Hittills under veckan har 299 av 306 valdistrikt räknats i valet till regionfullmäktige i Östergötland. Länsstyrelsen Östergötland är regional valmyndighet och ansvarar för rösträkningen i länet. Rösterna till riksdagen räknas först, därefter rösterna till kommunfullmäktige och sist rösterna till regionfullmäktige. Alla sammanräkningar beräknas vara klara cirka två veckor efter valdagen, enligt valmyndigheten.

Den 18 oktober sammanträder regionfullmäktige med de nyvalda ledamöterna för första gången.

För vidare information:

På valmyndighetens webbplats finns mer information om den fortsatta röstsammanräkningen och det preliminära valresultatet i Region Östergötland.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °