Linköping

Åk gratis på Servicelinjen på måndag

På måndag invigs Linköpings nya servicelinje, ett pilotprojekt som ska pågå under ett år i Berga, Johannelund och Ekholmen.

Servicelinjen riktar sig främst till målgruppen 65 år och äldre, men kan nyttjas av alla oavsett ålder. Alla kan dock beställa resa och åka gratis med servicelinjen under hela invigningsdagen.

Hållplatsen närs din dörr

– Är man äldre och har svårt att röra sig är tillgänglighet och närhet det viktigaste om man vill använda sig av kollektivtrafiken. Nu förbättrar vi tillgängligheten för alla och vi ser till att man får hållplatsen närmare sin egen dörr. När vi får en tillgänglig kollektivtrafik gör vi det möjligt för fler äldre och personer med funktionsnedsättningar att i större utsträckning använda den allmänna kollektivtrafiken, säger Muharrem Demirok (C), kommunalråd och ordförande samhällsbyggnadsnämnden på kommunens hemsida.

Är man äldre och har svårt att röra sig är tillgänglighet och närhet det viktigaste om man vill använda sig av kollektivtrafiken. säger, kommunalrådet Demirok. Foto: Tommy Pettersson

Mindre fordon trafikerar servicelinjen

Det är små fordon som kommer trafikera servicetrafiken, fordon vilka i högtrafik trafikerar särskild kollektivtrafik. Trafiken för servicetrafik är inte uppbyggd på samma sätt som den allmänna kollektivtrafiken och går därför inte att hitta i Östgötatrafikens vanliga resesökning. Servicelinjen bedrivs med anropsstyrd trafik där resenären stiger av och på fordonet på mötespunkter istället för hållplatser. Resenären beställer sin resa hos Östgötatrafikens beställningscentral. Beställningen ska göras senast två timmar före önskad avresetid. Servicetrafiken körs på vardagar från klockan 09:00 till 14:30. 

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer