Tvetydiga domar om Rasmus Paludans ansökningar

Polisen skulle ha beviljat tillstånd för allmän sammankomst i Borås men inte till en likalydande ansökan i Hjällbo centrum och på Angereds torg.

Detta tvetydiga budskap gav förvaltningsrätten i Göteborg i sina domar gällande mål: 3248-22 och 4632-22. Tolkningen som domstolen gör, om avslagen var korrekta eller ej, skiljer sig alltså från polisens beslut.

Polismyndigheten avslog Rasmus Paludans ansökningar om att få hålla allmänna sammankomster och där på plats bränna koranen i Borås den 29 april 2022 (Mål: 4632-22) och polisen avslog även ansökan i Hjällbo Centrum samt på Angereds torg den 26 februari 2022 (Mål 3248-22).

Motivering och inledning

Förvaltningsrätten konstaterar inledningsvis i domarna att mötes- och demonstrationsfriheten är grundlagsskyddade rättigheter som även skyddas av Europakonventionen. Endast i yttersta undantagsfall bör det vara möjligt att vägra tillstånd till en allmän sammankomst av det enda skälet att oroligheter kan förväntas i omgivningarna i anledning av sammankomsten, skriver Förvaltningsrätten i Göteborg på hemsidan.

Sammankomsten i Borås

Det huvudsakliga skälet för Polismyndighetens avslagsbeslut har varit de ordnings- och säkerhetsproblem som kunde förväntas uppkomma vid sammankomsten.

De omständigheter som Polismyndigheten har anfört för dess beslut är visserligen allvarliga, men utgör enligt förvaltningsrätten inte sådana exceptionella förhållanden som innebär att det förelåg skäl för att helt vägra det sökta tillståndet på denna grund.

Om tidpunkterna för sammankomsten inte hade passerat hade förvaltningsrätten återförvisat målet till Polismyndigheten för prövning av de eventuella villkor som sammankomsten skulle ha förenats med, exempelvis gällande exakt tid och plats för sammankomsten.

Sammankomsterna i Hjällbo Centrum och på Angereds torg

Det huvudsakliga skälet för Polismyndighetens avslagsbeslut har varit de ordnings- och säkerhetsproblem som kunde förväntas uppkomma vid sammankomsterna om platserna inte ändrades.

Polismyndigheten har ansett att just de i ansökan specifikt utpekade platserna i Hjällbo centrum och på Angereds torg inte är lämpliga utifrån ett ordnings- och säkerhetsperspektiv och att platserna därför måste ändras. Förvaltningsrätten har inte funnit anledning att ifrågasätta denna bedömning. Polismyndigheten har därför haft rätt att anvisa en annan lämplig plats för sammankomsterna i närområdet.

Paludan motsatte sig flytt

Eftersom personen som sökt tillstånd motsatt sig att genomföra sammankomsterna på annan plats än de han angivit i ansökan har Polismyndigheten haft rätt att avslå ansökningarna gällande de angivna platserna i Hjällbo centrum och på Angereds torg.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
100%
4.6m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °