Brand i villa i Linköping

Ett larmbolag larmade i morse om en rökfylld villa på Hejdegatan i Linköping.

Polisen larmades 09:10 till villan med anledning av en brand. Enligt uppgifter brinner det med öppna lågor. Den aktuella fastigheten ska vara ett parhus.

Allmänfarlig vårdslöshet

När räddningstjänsten kom fram brann det i ett balkongtak samt i fastighetens konstruktion. Räddningstjänsten kom till platsen med två stationer som arbetar med att förhindra spridning i fastigheten.

Klockan 10:17 är flera polispatruller på plats. Ingen person ska ha skadats fysiskt. Poliserna arbetar med att dirigera trafiken för att inte få in obehöriga i närområdet. Händelsen rubriceras som allmänfarlig vårdslöshet, det finns ingen misstänkt. Brandplatsen spärras av. 

Inga personer är skadade
Branden är nu under kontroll och det finns inte längre någon risk för spridning.
Räddningstjänsten utför efterkontroller samt ventilering. Inga personer är drabbade.

Foto: Jonathan Posluk JonPix Photography
Instagram

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °