Foto: Tommy Pettersson
Från och med fredag den 1 april 2022 kommer covid-19 inte längre att klassas som en allmänfarlig och samhällsfarlig sjukdom. Samtidigt upphör också covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen.
Inte över än
Även om pandemin inte är över har den gått in i ett nytt skede tack vare den höga vaccinationstäckningen, detta i kombination med att risken för allvarlig sjukdom är lägre för den nu dominerande virusvarianten omikron.
I Linköping gäller
Inom Linköpings kommuns vård- och omsorgsverksamheter gäller fortfarande särskilda regler för bland annat god vårdhygien och att undvika besök vid tecken på symtom. Regeringen tar bort möjligheten för skolor att använda fjärr- eller distansundervisning på grund av pandemin och Skolverkets möjlighet att ställa in de nationella proven tas också bort.
Inreseförbudet tas bort
Inreseförbudet för resande till Sverige från länder utanför EU/EES upphör att gälla den 1 april 2022. Det innebär också att det då inte längre krävs något vaccinations- och testintyg för någon inresande till Sverige.
Regeringen har beslutat att covid-19 ska läggas till smittskyddslagens bilaga 1, vilket medför att covid-19 förblir anmälningspliktig. Därigenom underlättas smittspårning och motverkande av spridning i till exempel riskmiljöer såsom hälso- och sjukvården och äldreomsorgen.
Stöd till studerande ändras
Från och med den 1 april 2022 kommer studerande i Sverige inte längre att ha rätt att behålla studiehjälp, studiemedel och studiestartsstöd vid ledighet som har samband med åtgärder för att förhindra spridningen av covid-19. Motsvarande bestämmelser för studerande utomlands träder i kraft något senare, den 1 juli 2022. Tilläggslånet inom studiemedlen har också tillfälligt höjts under 2021 och 2022. Dessa bestämmelser ska fortsätta att gälla året ut och förordningen upphävs därför vid utgången av 2022.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer