Polisnatten: Mordbrand på Abel Beckers gata

Polisens regionledningscentral har under natten mellan 22:00 och 06:00 hanterat ett 55-tal ärenden som rör Östergötlands län. En person har gripits.

Fyra personer har omhändertagits för fylleri eller påverkan av narkotika.

Mordbrand i Norrköping

Polis och räddningstjänst kallades 22 22 till Abel Beckers gata i Norrköping. Någon hade inne i ett trapphus hällt brännbar vätska på en dörr och startat en eld.

En rådig och handelskraftig person lyckas med en pulversläckare släcka branden. Ingen person blev skadad.

Platsen är avspärrad för en kriminalteknisk undersökning. Vissa omständigheter gjorde att misstankar riktades mot en särskild person, en man i 45-årsåldern. Han är gripen och misstänkt för mordbrand.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °