En gripen för dödsskjutningen – tidigare känd av polisen

Polisen har gripit en man i 30-årsåldern misstänkt för dödsskjutningen i Lambohov i Linköping. Detta skriver, bland annat, Östnytt på sin hemsida.

Den misstänkte mannen greps vid 12.00 – tiden på onsdagen i Linköping och anhölls senare av åklagare skäligen misstänkt för mord. Den anhållne mannen är sedan tidigare känd av polisen. Den misstänkte greps inte i Lambohov utan i en annan stadsdel, berättar Östnytt vidare.

Mannen, som är född 1988 är gripen om skäligen misstänkt, vilket är den längre misstankegraden.

Polisen utreder om den anhållne mannen har koppling till gängkriminalitet och de tidigare dåden i Linköping. Enligt uppgifter i media ska han ingå i ett kriminellt nätverk som tidigare varit aktuella i samband med dödsskjutningar i Linköping.

34-årig småbarnspappa skjuten till döds – Lkpg.News

RELATERADE ARTIKLAR

Vid 22.30-tiden på tisdagskvällen fick SOS Alarm samtal om bilbrand på Utsädesgatan i Linköping. Räddningstjänst...
Polisen i Östergötland har hanterat cirka 25 ärenden mellan kl 22 och 06. Ett...
Det var strax före klockan 18 som räddningstjänst och ambulans larmades till en trafikolycka...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °