Stöld och narkotikabrott i Ryd

Polisen larmades, strax efter 02.00, natten mot midsommarafton, till en skola på Mårdtorpsgatan i Ryd med anledning av att en inringare sett flera personer som rört sig runt skolan.

Flera polispatruller beordrades till adressen för att utreda vad som inträffade. När första polispatrull kom till adressen såg polispatrullen att flera personer lämnade platsen. En av dessa personer ska ha burit på en elsparkcykel som senare anträffades i närområdet.

Två män, båda i 20-årsåldern, stoppades och kontrollerades. Männen är misstänkta för stöld. Elsparkcykeln togs i beslag. De båda männen visade tecken på narkotikapåverkan och fick följa med för provtagning. Båda är misstänkta för ringa narkotikabrott eget bruk.

RELATERADE ARTIKLAR

På lördagseftermiddagen larmades polisen till Elgiganten i Linköping. Två män hade stulit i butiken. När...
Vid 20.30-tiden larmades räddningstjänst och ambulans om lägenhetsbrand på Björnkärrsgatan i Linköping. Det brann i...
Polisen i Östergötland har hanterat cirka 25 ärenden mellan kl 22 och 06. Ett...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °