Två rånare greps efter brutalt överfall

Polisen larmades, strax efter klockan 03.00 natten mot lördag, till Braskens Bro i Linköping med anledning av ett personrån.

En man ska ha blivit slagen med ett tillhygge och tvingad att lämna ifrån sig sin klocka. De som utförde rånet var tre personer som lämnade platsen till fots i riktning mot Berga. En man med ett tillhygge i handen sågs springa men fångades in av en polispatrull. Han greps misstänkt för rån.

Ytterligare en man kontrollerades och misstänks för delaktighet i rånet. Även han greps. De båda gripna är män i 20-årsåldern och de har anhållits av åklagare tidigt på morgonen.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hittills detta dygn hanterat ett 25-tal rutinärenden, huvudsakligen utan brottsmisstankar. Ingen har...
Polisen fick, under torsdagens förmiddag, samtal från Carlsundsutbildnings centrum i Motala om att en...

Medan du sov

Polisen i Östergötland har hanterat cirka 50 ärenden mellan klockan 22 och 06. Ingen...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °