Linköping

Rånvåg i Ryd – polisen söker vittnen

Polisen larmades, vid klockan 04.00 till Ryd med anledning av ett personrån.

Två män ska blivit rånade av sex för dem okända manliga gärningspersoner. De blev nertvingade på marken och avtvingade sina kontokort med tillhörande koder och kläder. Polisen har sökt efter gärningspersoner men tyvärr utan resultat. Föremål anträffades på brottsplatsen. Dessa har tagits i beslag för teknisk undersökning.

– Det rör sig troligen om samma personer som gör det här, eller i vart fall några från samma gäng, menar Åsa Willsund, presstalesperson hos Linköpingspolisen. Hon fortsätter:

– Det handlar om unga personer som klivit över en gräns och rånar personer för att stjäla deras jackor, bland annat. Den här typen av brott brukar vi klara upp och vi är dem på spåren då vi gjort vissa beslag i samband med det senaste rånet.

– Vi mpste få stopp på det här då det ör oerhört traumatiskt att bli av med sina värdesaker och kläder på det här sättet, avslutar en bestämd Åsa Willsund.

Det har inträffat flera rån i området Ryd och Lambohov de senaste dygnen och polisen är mycket angelägen om att ta emot fler vittnesuppgifter eller annan information som har med rånen att göra. Tipsa polisen genom att ringa 114 14, fyll i tipsformuläret på polisen.se eller kom in till en polisstation.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer