BLÅLJUS: Försök till mordbrand, bråk och en maskinhall som brann ned

Polisen har hanterat ett 60-tal händelser i länet.

Högljutt bråk

Vid 22-tiden larmades polis till en lägenhet i Linköpings tätort där personer hör hur en man och en kvinna skriker i en lägenhet. Kvinnan ska ha skrikit ”aj”. I lägenheten finns en man och en kvinna i 20-årsåldern som har en relation och som har bråkat högljutt. Polis medlar mellan parterna men upptäcker inga tecken på brott.

En gripen för försök till grov mordbrand

Vid 23-tiden larmades SOS om en brand vid en port på ett flerfamiljshus i Vilbergen. Räddningstjänst är snabbt på plats och då har branden släckts av personer på plats. Branden ska ha uppstått efter att någon kastat brännbar vätska mot porten. Polis har jobbat med att samla spår, prata med vittnen, och söka efter en gärningsman. Under natten grips en man i 30-årsåldern misstänkt för försök till mordbrand.

Lada stod i brand

En lada brann igår sydväst om Linköping i Kolaryd innan Nykil. Inga djur eller personer finns i byggnaden, men det förelåg spridningsrisk till byggnader som står i närheten. Det fanns inga tecken på att någon skadats. Det var en maskinhall som fick brinna ned till grunden. En anmälan om brand utan misstanke om brott skrivs.

RELATERADE ARTIKLAR

Höstens Småföretagsbarometer visar att länets konjunkturindikator har stigit från +14hösten 2025 till +48...
Bråk i Hageby Polisen larmades till en adress i Hageby med anledning av ett lägenhetsbråk....
Polis larmades igår till Kallerstad vid halv åttatiden med anledning av att en inringare...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
dimma
3.8 ° C
4 °
2.5 °
100%
3.1m/s
0%
ons
9 °
tor
8 °
fre
5 °
lör
6 °
sön
5 °