I samband med TellUs bokmässa lördagen den 14 november delas 2026 års pris till Tage Danielssons minne ut. Priset i år går till poeten, dramatikern och författaren Niklas Rådström. Prisceremonin äger rum på Huvudbiblioteket i Linköping
Priset, som uppgår till 114 532 kronor, tilldelas en humanist som verkar i Tage Danielssons mening och anda. Enligt tradition är prissumman på kronan av stiftelsens möjliga utdelning, vilket är i Tages anda.
– Det är otroligt roligt och hedersamt, i synnerhet då det sker i Tage Danielssons namn, då jag ser Tage som ett föredöme i sitt självklara levande engagemang, med humor och insikt, för miljö och demokrati. Vår tids stora ödesfrågor, säger Niklas Rådström i en presskommentar.
Priset instiftades 1987
Tage Danielssons minnespris delas ut vartannat år och det instiftades av Linköpings kommun 1987. Kommittén består av representanter från Linköpings kommun och LiU. Rådström sällar sig därmed till en skara tidigare pristagare såsom Hans Alfredson, Suzanne Osten, Kristina Lugn och Sara Lövestam.

Priskommitténs motivering; framhåller Rådströms arbete som en orubblig försvarare av människovärdet:
”2026 års pristagare påminner oss om vad det innebär att vara människa. I en tid som ofta kräver tvärsäkerhet står han för eftertanke, empati och humanistiskt mod. Årets pristagare och Tage Danielsson delade tid i etern och på filmduken. I likhet med Danielsson framstår han i det offentliga samtalet som en orubblig försvarare av människovärdet.”



