Holmen drar ner i Linghem – 18 medarbetare varslas

Skogsbolaget Holmen minskar produktionen kraftigt vid sitt sågverk i Linghem utanför Linköping. Som en följd av beslutet varslas cirka 18 anställda om uppsägning, rapporterar Corren.

Det tuffa marknadsläget för trävaror slår nu direkt mot Linghems sågverk. Holmen meddelar att de tvingas dra ner på produktionstakten efter en längre tids svag efterfrågan. Situationen försvåras ytterligare av en begränsad tillgång på råvara i kombination med fortsatt höga timmerpriser.

Produktionen mer än halveras

Neddragningen är omfattande. Volymerna vid sågverket ska mer än halveras – från dagens 72 000 kubikmeter till cirka 26 000 kubikmeter.

– För att säkra långsiktig lönsamhet behöver vi balansera vår produktion utifrån marknadsförutsättningarna som råder, säger Karolina Svensson, affärsområdeschef för Trävaror, i ett pressmeddelande.

Historiska lönsamhetsproblem

Sågverket i Linghem har en historik av ekonomiska utmaningar. Innan Holmen tog över verksamheten drevs anläggningen av Rörviks, som även de brottades med stora lönsamhetsproblem innan bolaget till slut gick i konkurs.

Fackliga förhandlingar gällande varslet och omstruktureringen inleds omgående.

RELATERADE ARTIKLAR

Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...
Under september till oktober pågår för tredje året Fokus på psykisk hälsa. Region Östergötland...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
10.8 ° C
11 °
10.2 °
96%
3.1m/s
95%
lör
17 °
sön
20 °
mån
20 °
tis
17 °
ons
17 °