BLÅLJUS: Misshandel och våld mot tjänsteman

Polisen har hanterat ett 100-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat men inte med några personskador.

Våld mot tjänsteman i Linköping

Larm inkom 22:57 om att en man går mitt i vägen mellan Linköping och Slaka. När mannen, som är i 30-årsåldern, anträffas blir han aggressiv och utåtagerande och försöker bland annat att skalla en polis. Han beläggs med handfängsel och fotfängsel och får åka radiobil från platsen. Han misstänks nu för försök till våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd, brott mot knivlagen sam narkotikabrott för eget bruk.

Misshandel i Norrköping

Polis fick ett larm i morse om att en kvinna har utsatts för våld och hot av en man hon har relation med. Mannen ska dessutom ha hindrat henne från att lämna lägenheten och tagit sönder hennes ägodelar. Kvinnan lyckas till slut lämna, och hon behöver inte uppsöka sjukhusvård. Polis åker till platsen och kan gripa en man i 20-årsåldern. Spår och bevis har säkrats. Mannen misstänks nu för en rad brott i nära relation: Misshandel, olaga frihetsberövande, samt olaga hot i relation. Fler misstankar kan tillkomma i utredningen.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °