Ny jubileumsbok skildrar Flygvapnets första 100 år

Den 4 juli lanserades ”De första 100 åren – Flygvapnet 1926-2026”, en ny jubileumsbok som samlar berättelsen om det svenska Flygvapnets första sekel. Boken är resultatet av ett omfattande samarbete mellan Flygvapenmuseum, Svensk Flyghistorisk Förening (SFF) och Östergötlands Flyghistoriska Sällskap (ÖFS).

Med bidrag från 51 av Sveriges främsta författare inom flyghistoria berättar boken om människorna, flygplanen, innovationerna och de avgörande händelser som format Flygvapnet sedan starten 1926. Genom ett rikt bildmaterial och ett brett urval av ämnen skildras såväl den tekniska utvecklingen som Flygvapnets betydelse för Sveriges försvar och samhällsutveckling. Allt detta enligt Flygvapenmuseets hemsida. 

Flera års forskning

Boken har tagits fram under flera år och förenar forskning, expertkunskap och berättarglädje i ett verk som riktar sig både till den nyfikne läsaren och den redan insatte flyghistorikern.

– Jag önskar att jag hade fått läsa den här boken innan jag började mitt arbete på Flygvapenmuseum. Då hade jag haft en fantastisk samlad källa till kunskap om både Flygvapnets utveckling och det kulturarv vi förvaltar. Nu fick jag i stället glädjen att vara med och skapa denna unika samling av historia och kunskap för framtida generationer. Det känns både hedrande och inspirerande, säger projektledaren Torsten Nilsson.

Bokens huvudredaktör Lennart Berns, tidigare flygofficer och numera en av Sveriges ledande flyghistoriker, lyfter fram verkets breda anslag.

– Ambitionen har varit att skapa en bok som både berättar Flygvapnets historia och erbjuder en visuell upplevelse genom ett rikt urval av fotografier, illustrationer och konstverk, säger han.

Föregående artikel
Nästa artikel

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
87%
4.6m/s
100%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °