BLÅLJUS:

Polisens regionledningscentral har mellan klockan 22.00-07.00 hanterat ett 130-tal ärenden i Östergötlands län.

Kvinna blev slagen och sparkad

Polis larmades klockan 22:02 till Enebymo där en kvinna ska ha blivit slagen och sparkad av en okänd man utomhus. Någon form av ordväxling har föregått misshandeln. Kvinnan, som är i 35-årsåldern, har inte blivit allvarligt skadad men förs till sjukhus med ambulans. Polisen har sökt efter en misstänkt gärningsperson i området men inte anträffat någon. Händelsen utreds som misshandel.

Missbruk av urkund

En flicka mellan 15 och 18 år anträffades i natt på Ågatan i Linköping med en falsk legitimation. Flickan hämtas av vårdnadshavare och misstänks för missbruk av urkund.  

Drunkningstillbud

SOS larmades 04.49 om ett drunkningstillbud vid kusten utanför Söderköping. En person har tagits upp ur vattnet. Personen förs till sjukhus. Personen, en man i 60-årsåldern, är avliden. Anhöriga är underrättade.

Singelolycka i Ekängen

Klockan 12:53 igår larmades polis om en singelolycka på Ekängsvägen i området Ekängen, Linköping. En personbil har av okänd anledning kört av vägen och ner i diket. En passagerare ska ha fått skador på handen. Ingen har blivit allvarligt skadad.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °