Fortsatt samåkningsprojekt

Nu kan invånarna i Hannäs, Karlsby och Nykil/Gammalkil fortsätta att planera och boka sin samåkning med hjälp av den nya app som Östgötatrafiken lanserade 2025. Det EU-finansierade projektet SuRuMo (Sustainable Rural Mobility-projektet), som skulle avslutats sista juni i år, drivs nu vidare i Östgötatrafikens egen regi fram till årsskiftet 2026/2027.

Samåkningsprojektet är ett viktigt initiativ i Region Östergötlands arbete med att utveckla smarta, hållbara mobilitetslösningar i hela länet. Erfarenheterna från projektet bidrar framförallt med kunskap om hur samåkning kan fungera som ett komplement till kollektivtrafiken på landsbygden. 

– På landsbygden är bilen ofta nödvändig. Men samåkning kan göra det enklare att resa tillsammans, minska antalet tomma platser i bilarna och skapa fler möjligheter att ta sig till arbete, skola och fritidsaktiviteter. Det är den potentialen vi vill fortsätta utforska, säger Lina Thurfjell, strategisk affärsutvecklare på Östgötatrafiken, i ett pressmeddelande. 

788 reseförfrågningar

Sedan starten i september 2025 har 271 personer laddat ner appen för samåkning. Med hjälp av den kan invånare samåka med bil, men också boka ledig plats i befintliga skolskjutsar i mån av plats – ett sätt att utnyttja redan befintlig trafik. Totalt har användarna lagt in 788 reseförfrågningar, vilket har resulterat i 136 samordnade resor – 85 samåkningsresor med bil och 51 bokade skolresor. 

– Erfarenheterna visar att det finns ett intresse för samåkning som komplement till andra transportalternativ på landsbygden. Men det tar tid att etablera nya resvanor och bygga upp ett tillräckligt stort antal användare. Den fortsatta satsningen ger därför möjlighet att utveckla tjänsten vidare och samla fler erfarenheter om hur samåkning kan stärka tillgängligheten i Östergötland.

Ska bredda satsningen

Östgötatrafiken undersöker även möjligheterna att bredda satsningen till fler geografiska områden och till arbetsgivare som vill uppmuntra sina anställda till hållbart resande. 

– Vi behöver hitta smarta alternativ där traditionell kollektivtrafik har svårt att bära sig. Ju fler som reser tillsammans, desto bättre blir tillgängligheten för boende på landsbygden. Jag tror att samåkning kan vara en viktig del av den framtida mobiliteten för både människor på landsbygden och kollegor på arbetsplatser, säger Lina Thurfjell. 

RELATERADE ARTIKLAR

I dag, den 30 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Östergötland. Länsstyrelsen har...
I över 18 år har Geraud Markets arrangerat "International food festival" som varje år...
I dag tisdag den 29 september var det dags för en presskonferens där ett...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
klar himmel
14 ° C
14.2 °
13.7 °
98%
4.1m/s
0%
ons
14 °
tor
19 °
fre
18 °
lör
17 °
sön
16 °