Se upp i återbäringstider 

Det händer att bedragare utger sig för att vara Skatteverket och försöker komma åt dina uppgifter genom bland annat bluffmejl, falska sms, brev och telefonsamtal i olika varianter. Försök till nätbedrägerier är särskilt vanliga när det är dags att deklarera eller när skatteåterbäringen betalas ut, berättar myndigheten på sin hemsida.  

Falska mejl eller sms 

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du 

  • inte klicka på länkar eller skanna QR-koder 
  • inte öppna bilagor 
  • inte svara på meddelandet. 

Skatteverket rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet. 

Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det. Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation. 

Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring. Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer. 

Så kan du känna igen bluffmeddelanden 

Bluffmejl och falska sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om 

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
3 ° C
5.2 °
3 °
100%
3.1m/s
93%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °