BLÅLJUS: Brott mot knivlagen och misshandel

Polisens regionledningscentral harhanterat ett 80-tal ärenden som rör Östergötlands län. 

Polis larmades om man med tillhygge

En insats drar igång i Hageby efter att flera ur allmänheten larmat om en man med ett tillhygge som stått och skrikit i ett bostadsområde. Snart är polis på plats med flera enheter, och en misstänkt man säkras under kontrollerade former vid ett flerfamiljshus. Det finns inga rapporter om skadade personer i nuläget. Händelsen rubriceras så här långt som grovt brott mot knivlagen. Ett föremål har beslagtagits av polis.

Larm om misshandel i Hageby

Under eftermiddagen larmas polis om någon form av misstänkt misshandel i Hageby. Det inkommer även uppgifter från ordningsvakt vid Mirum Galleria om att någon form av fysiskt bråk mellan två män ägt rum i närheten. Polis kommer till platsen, där det då är något oklart vad som hänt. Man har samtalat med de två personerna, och ingen ska ha kommit till allvarlig skada. Händelsen rubriceras som misshandel av normalgraden. 

Polisen har arbetat med ärendena av rutinkaraktär. Exempelvis rattfylleri, trafikbrott, viltolyckor, fylleri, brottsförebyggande 

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °