Skottlossning i Hageby – en person gripen

Polis larmades 21:58 igår kväll till en adress i Hageby med anledning av att boende på adressen hört en hög smäll. Polisen skickade dit flera patruller. Det fanns ingen skadad person och det bedömdes inte vara någon fara för allmänheten.

Polis har under natten kunnat konstatera att det skjutits mot en lägenhetsdörr i ett trapphus. Ingen person har blivit skadad. Avspärrningen som upprättades vid adressen har hävts.

En person gripen

Under natten har en person gripits i ärendet, misstänkt för grovt vapenbrott och grovt olaga hot. Polisen fortsätter genomföra dörrknackning i området under fredagen för att samla mer information om det inträffade.

Förundersökningen leds nu av åklagarmyndigheten

Har man sett eller hört någonting vid adressen som avviker från det normala – tveka inte att kontakta en patrull på plats eller ring 11414. 


RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °