Käka frukost på alla hjärtans dag 

För att fira alla hjärtans dag nu på lördag bjuder IKEA de 500 första kunderna i varje varuhus på frukost. Totalt räknar man med att 10 000 personer kommer att ta för sig av långbordsfrukosten.  

Alla hjärtans dag är en dag då vi vill sätta fokus på vikten av ökad gemenskap. Genom att duka upp långbord i våra varuhus hoppas vi sätta köksbordet i fokus som en plats för samtal, möten och gemenskap, säger Martina Bjuvenius, heminredningschef på IKEA Sverige, i ett pressmeddelande.  

Sammanlagt gör IKEA Sverige plats för omkring 10 000 personer vid långborden och bjuder på frukost. Frukosten består bland annat av våffelhjärtan med sylt och vispad grädde, croissant med ost och marmelad, LÅNGLUR smoothie och kaffe eller te. Frukosten serveras fram till klockan 11.00. 

– På IKEA vill vi bidra till att öka gemenskapen i samhället. Då behöver fler få möjligheten att komma samman och våra långbord i varuhusen är ett sådant tillfälle för att skapa mötesplatser för en ökad gemenskap, säger Martina Bjuvenius vidare. 

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °