LHC stuvar om i ledarstaben – Sportchefen Peter Jakobsson lämnar

Linköping Hockey Club meddelade igår att Peter Jakobsson lämnar sitt uppdrag som sportchef för herrlaget.

– Jag har den yttersta respekt för Peter och vill tacka honom för hans arbete och engagemang i föreningen. Vi har gjort en samlad bedömning att detta är den bästa vägen framåt för LHC, säger Linköping Hockey Club:s VD och klubbdirektör Carl-Johan Stålhammar i ett pressmeddelande.

LHC går vidare

Linköping Hockey Club arbetar vidare med den sportsliga planeringen och kommer inom kort att återkomma med information kring en interimslösning.

– Det är ett tråkigt och ledsamt besked att få, då jag har gjort allt jag kunnat för att vi ska nå framgång här i Linköping. Samtidigt vill jag tacka klubben för förtroendet senaste åren, en tid som varit lärorik, utmanande och engagerande. Jag vill också passa på att tacka alla människor som har stöttat oss i Saab Arena och önskar Cluben lycka till framöver, säger Peter Jakobsson.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °