Nytt jämställdhetsråd i Östergötland

Nu har landshövdingen utsett ett nytt jämställdhetsråd med ledare från näringslivet, offentlig sektor och civilsamhället.

Rådets syfte är att regionalt verka för genomförandet av regeringens jämställdhetspolitiska mål i regionen målen; genom kunskap, samverkan och handling.

En viktig del av uppdraget är att driva och utveckla länets jämställdhetsstrategi. Jämställdhetsstrategin samlar alla aktörer i länet som på olika sätt vill bidra till ett mer jämställt län.

– Vi har redan en bra mix av aktörer som valt att ansluta sig till strategin, säger Gunilla Svantorp, landshövding i Östergötland. Vi har flera företag, bland annat de största i länet, viktiga aktörer inom civilsamhället samt flera stora offentliga aktörer som kommuner, regionen och myndigheter. Men vi är inte nöjda. Vi vet att det finns många fler som på olika sätt bidrar eller kan bidra. En viktig uppgift för rådet är att verka för att fler ansluter sig till strategin. Det här rådet har goda förutsättningar att arbeta med det med sina breda nätverk och kompetens i ett pressmeddelande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
3 ° C
5.2 °
3 °
100%
3.1m/s
93%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °