Fortsatt förhöjd terrorhotnivå i allvarligt säkerhetsläge

Säkerhetspolischefen beslutade nyligen om att terrorhotnivån fortsatt ska ligga på tre i den femgradiga skalan. Orsaken baseras på ett fortsatt allvarligt säkerhetsläget i hela landet.  

Det är en samlad lägesbild som ligger till grund för det förnyade beslutet kring terrorhotnivån. Dels ingår en aktuell helårsbedömning från Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT), dels Säkerhetspolisens kontinuerliga bedömningar av attentatshotet. 

– Händelser i omvärlden kan snabbt påverka hotet. Det har den senaste tiden inträffat allvarliga incidenter och attentat i Europa och Australien. Konflikter, krig och spridning av propaganda kan bidra till att en händelse i en annan del av världen kan påverka svensk säkerhet. Detta måste vi vara vaksamma mot för att kunna agera i tid, säger säkerhetspolischef Charlotte von Essen, i ett pressmeddelande.  

Förändrat omvärldsläge 

Den samlade hotbilden mot Sverige är fortsatt allvarlig. Det är framför allt ryska målsättningar och säkerhetshotande verksamhet i närområdet som bidrar till det. Ryssland utgör fortsatt det största hotet mot Sverige. 

Ryska underrättelse- och säkerhetstjänster bedriver främst underrättelseverksamhet, påverkansoperationer och anskaffar teknik. Det finns också ett hot om sabotage från Ryssland riktat mot västs stöd till Ukraina. Sedan den ryska invasionen av Ukraina är deras agerande även utanför konfliktområdet mer riskbenäget och opportunistiskt. 

Säkerhetspolisens bedömning är att den ryska säkerhetshotande verksamheten kan komma att öka i omfattning och allvar. Utvecklingen präglas av ett mer offensivt agerande med dold påverkansverksamhet mot europeiska länder, inklusive Sverige. 

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °