Länsstyrelsen efterlyser nu projekt för förebyggande åtgärder mot skador från säl och skarv. Inför 2026 vill Länsstyrelsen använda sig av viltskademedlen och öppnar därför en ansökningsprocess för projekt som syftar till att förebygga skador orsakade av säl och skarv.
Anledningen till projektet beror på att länsstyrelsen vill ha in fler aktörer ska hjälpa till med att förebygga skador orsakade av säl och skarv på kustnära fiskebestånd. Projekten ska genomföras under 2026. De senaste åren har Länsstyrelsen beviljats medel från viltskadeanslaget för inköp och igångsättning av sälskrämmor, för att hålla sälar borta från viktiga föryngringsområden för fisk vid kusten.
Skarvens negativa inverkan
Säl och skarv har ökat i länet de senaste åren, vilket lett till en negativ påverkan på lokala fiskbestånd såsom abborre och gädda. Länsstyrelsen jobbar därför att motverka skarvens påverkan på fiske och fiskebestånd som är rödlistade eller extra betydelsefulla.
– Förebyggande åtgärder som till exempel skyddsjakt är både tids- och resurskrävande. Vi hoppas att denna möjlighet ska underlätta för aktörer att genomföra åtgärder i syfte att motverka allvarlig skada på fiskebestånd orsakad av säl och skarv i kusten, säger Jim Forsberg, vilthandläggare på Länsstyrelsen Östergötland i ett pressmeddelande.


