Blåljus: Hög smäll, inbrott och misshandel

Polisens regionledningscentral har hanterat runt 70 händelser i Östergötlands län.

Bråk i Hageby

Strax före 19:00 igår kontaktades polis av väktare som befinner sig vid Mirum galleria i Hageby. Där ska man ha ingripit i samband med ett fysiskt bråk mellan två män. Polis kommer dit och läget är då under kontroll vid platsen. En man i 40-årsåldern omhändertas för berusning. Samma man är även misstänkt för misshandel av normalgraden. Den drabbade ska ej ådragit sig några allvarliga skador. 

Försök till inbrott

Klockan 02.21 larmades polis till en lokal i Mjärdevi, Linköping, på grund av ett inbrottslarm som låter. På plats syns åverkan på en dörr. Ingen person anträffas i närheten. En anmälan om försök till inbrott har upprättats.

Hög smäll i Östantill

Polis larmades 04.55 av en person som hört en hög smäll i området Östantill i Norrköping. Patruller har sökt av ett stort område men inte anträffat något som tyder på brott, eller något som kan ge en förklaring till larmet.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °