Polisens ledningscentral har hanterat ett 80-tal ärenden som rör Östergötlands län.
Ett flertal viltolyckor i Östergötland
Vid 22.45-tiden inträffade en viltolycka med en personbil och älg på länsväg 593, Västra Harg, i Mjölby kommun. Älgen skadades men sprang från platsen. Ingen person skadades.
På knappt en timme mellan 22.20 och 23.10 skedde ett flertal viltolyckor med personbilar och rådjur i länet, på följande vägar:
Riksväg 23/34, Brokind, Linköping.
Bokavägen, Hällestad, Finspång.
Riksväg 50, Västra Stenby, Motala.
Länsväg 891, Östra Husby, Norrköping.
Länsväg 210, Drothem, Söderköping.
Stöld från bil i Ramshäll
Vid 05-tiden larmas polisen till Ramshäll i Linköping. Inringare har sett en person på elsparkcykel göra inbrott i en bil. Polisen har sökt av området och inventerat kameramaterial utan att hitta gärningsmannen. Enligt bilägaren saknas flera verktyg från bilen. En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats.
Smällar i Haga
Vid 01.30-tiden larmas polisen om höga smällar som hörts i Haga i Norrköping. Polisen har sökt av området och inventerat kameramaterial men inte kunnat fastställa vad smällarna berodde på. Inga tecken på brott har noterats.



