Militärmuseum öppnas i Gamla Linköping

Omkring årsskiftet 2026/2027 kommer portarna att slås upp för ett nytt militärmuseum i Gamla Linköping

Militärmuseet placeras i Curmanska magasinet där det intilliggande Ryttartorpet kommer att bli en del av museet.

– Jag tror många Linköpingsbor uppskattar att vi får ett eget militärmuseum, särskilt i dessa tider av upprustning och ökat fokus på försvaret, säger Lotta Bäckman (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden i ett pressmeddelande.

Westman-Wernerska stiftelsen betalar

Finansieringen sker med hjälp av medel från Westman-Wernerska stiftelsen som bidrar med 9,8 miljoner kronor. De ska bland annat användas till att ta fram de kommande utställningarna och att anpassa lokalen.

– Vårt nya militärmuseum kommer att rikta sig till en bred allmänhet. Det är till för både militärt intresserade, barnfamiljer och skolor. Vi tror att det kommer bli ett populärt besöksmål, säger Agneta Lantz (M), ledamot i kultur- och fritidsnämnden.

Museet föreslås innehålla följande teman:

  1. Civilt möter militärt – Spår i staden
  2. Garnisonsområdet
  3. Värnplikt
  4. Historik – indelningsverket
  5. Upprustning/nedrustning/upprustning igen
  6. Familjen och livet
  7. Krigets förödelse – tjänstgöring i spillror.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °