Vad ska skogen nyttjas till?

I slutet av februari bjöd Länsstyrelsen, tillsammans med Skogsstyrelsen och Region Östergötland, in personer från företag och organisationer som på något sätt verkar inom skogen till Linköpings slott för att diskutera utmaningar och möjligheter kopplade till skogsfrågor.

Skogsindustrin runtom i Europa står inför olika utmaningar kopplat till klimatförändringarna. För att effektivisera omställningen till en hållbar skogsindustri startades EU-projektet FBI4EU.

Rundabordssamtal

Som en del av projektet FBI4EU och det regionala skogsprogrammet hölls ett rundabordssamtal. Där diskuterade ett fyrtiotal deltagare om länets och Sveriges förutsättningar, problematik och arbetssätt kring skogen.

– Ett citat som återkom under dagen var ”Låt oss ta till vara på skogens alla värden och låt dom goda exemplen visa vägen.”, säger projektledare Catharina Marklund i ett pressmeddelande.

– Jag är imponerad över den samlade kompetensen hos deltagarna och det fina samtalsklimatet vi har i länet. Även när vi diskuterar komplicerade frågor där åsikterna går isär, säger Nicklas Jansson, handläggare inom arter och landskap på Länsstyrelsen Östergötland.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °