Polisbilar krockade i centrala Linköping

Två polisbilar och en buss i trafikolycka

Två polisbilar och en buss krockade i centrala Linköping idag vid elvatiden i korsningen Sankt Larsgatan och Drottninggatan .

Det var två polisbilar under utryckning som krockade med varandra i en korsning och en av bilarna studsade in i en stillastående buss. Ingen person ska vara allvarligt skadad, men fyra personer medföljde ambulans till sjukhus. Ingen person i bussen skadades.

Båda polisbilarna kommer att bärgas från platsen. I nuläget är det oklart hur olyckan gått till.

Nedkörda stolpen ska rätas upp. Foto: Tommy Pettersson

En lugn natt i Östergötland

Det har varit en lugn natt polisiärt i Östergötlands län. Polisen har hanterat ett 80-tal ärenden. Inga grova våldsbrott eller större händelser har kommit till polisens kännedom.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °