Lasarettet i Motala på delad förstaplats bland landets hjärtsjukvård

Lasarettet i Motala är på delad förstaplats i det nationella kvalitetsregistret för landets hjärtsjukvård Swedehearts 2023.

Swedeheart är ett kvalitetsregister för landets hjärtsjukvård som följer upp resultat. I årsrapporten över hjärtinfarktvård under 2023 är Lasarettet i Motala tillsammans med sjukhuset i Västerås på förstaplats med 10 poäng av 11 möjliga.

Första förstaplatsen

Lasarettet har tidigare placerat sig bra i Swedehearts sammanställningar men det är första gången som sjukhuset är på första plats.

– Vi är jätteglada och stolta över förstaplatsen. Det här är resultatet av ett bra teamarbete inom hjärtenheten, inom medicinska specialistkliniken och över sjukhusgränserna, säger överläkare Anne Eriksson, som är kardiolog och medicinskt ledningsansvarig vid medicinska specialistkliniken på Lasarettet i Motala på regionens hemsida.

– Vi har arbetat hårt och strukturerat och väldigt målmedvetet med vår uppföljning, där framför allt våra hjärtsjuksköterskor på mottagningen gjort en fantastisk insats

Om Kvalitetsregistret:

Swedeheart redovisar resultaten för behandlingsåtgärder som Socialstyrelsen rekommenderar med hög prioritet i sina nationella riktlinjer för hjärtsjukvård. Här redovisas också hur stor andel av patienterna där vårdkvaliteten har registrerats och andel patienter som når behandlingsmål för att förebygga återinsjuknande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °