2023 års Lyra-pris och kultur- och honnörsstipendier delades ut

Idag under eftermiddagen tillkännagav Linköpings kommun 2023 års Lyra pristagare samt kultur- och honnörsstipendiater vid en pressträff i Passagen .

Lyrapriset gick i år till Christel Valsinger från Linköping. 

– Jag minns Sven Lyra från 90-talet när jag själv spelade i band. Han var ofta på Nykvarnsfestivalen, dansandes i sina färgglada kaftaner. Jag kände honom inte men har läst på om honom, tycker så mycket om att han utforskade så många olika områden. Han började som elitgymnast, utbildade sig till journalist och skrev om sport men han skrev också dikter och krönikor, älskande musik och bildkonst. Jag kan identifiera mig med det, att inte vilja låsa mig vid en sak. Känns väldigt fint att få ett pris i hans minne, berättade Christel Valsinger i en kommentar.

Christel Valsinger fick årets Lyrapris tilll minne av kulturprofilen Sven Lyra som ofta delade ut riktiga purjolökar till människor som han tyckte hade gjort sig förtjänta av det. Foto: Tommy Pettersson

Sedan 1963 har kulturstipendier årligen delats ut, 1985 skapades honnörsstipendiet och sedan 2016 har även Lyra-priset tillkommit. 2023 är det konstnären Stina Opitz som formgett konstverket purjolöken som delas ut till Lyra Pristagaren.

Honnörsstipendiater 2023

Randi Leirnes, Rolf “Loben” Gustavsson och Hans-Erik Johansson fick i år utmärkelsen honnörsstipendiat. 

– Det känns underbart att som engagerad i idrotten få ett honnörsstipendium inom kultur. Men idrott är ju också kultur. Jag har varit i föreningslivet i snart 60 år, det har främst varit motorsport, tennis och nu fotboll, säger Rolf “ Loben” Gustavsson.

Randi Leirnes, Rolf ”Loben” Gustavsson och Hans-Erik Johansson fick ta emot Honnörsstipendiet av Lotta Bäckman, ordförande i kultur- och fritidsnämnden. Foto: Tommy Pettersson

Kulturstipendiater fick 25 000 vardera

Helena Sjögren, Göran Littorinoch Maria Winroth tilldelades varsitt kulturstipendium på 25 000 kronor. 

– Jag tyckte när jag startade upp Vårdnässpelen och tycker fortfarande att konceptet lokalhistoriskt förankrade teateruppsättningar i samklang med modern konstmusik är en intressant ansats och jag vill inget hellre än att fortsätta att utveckla och förnya arbetet, Men det görs inte på en kafferast! Jag blev oerhört glad och stolt över detta erkännande och det ger verkligen eld i baken att fortsätta. Tack, säger årets kulturstipendiat Maria Winroth.

– Det är första gången jag får möjligheten att dela ut dessa priser i min roll som kommittéordförande så det är en speciell dag. Det är viktigt att lyfta upp och fira de som bidrar till kulturlivet i Linköping, vi har en stad med fantastiska kulturaktörer. Nu får vi sätta strålkastarljuset på dessa sju lite extra, säger Lotta Bäckman, (S) ordförande i kultur- och fritidsnämnden i ett pressmeddelande.

Information om pris och stipendium:

Linköpings kommuns kulturstipendium delas ut:

…till den som utfört en förtjänstfull insats inom vetenskap, litteratur, konst, musik, teater, journalistik eller folkbildning, till den som efter kulturell gärning inom annat område är förtjänt av särskild belöning som hjälp till fortbildning till den som visat särskilda förutsättningar för insatser inom ovan uppräknade områden. Kutym är att kulturstipendium delas ut till den som är i början av sitt kulturutövande. Kulturstipendiaten erhåller äran, ett diplom samt ett prisstipendium. Prissumman varierar år till år, det aktuella beloppet 2023 är 25 000 kronor per person.

Honnörsstipendium:

Honnörsstipendium har delats ut sedan 1985, Tage Danielsson var den första pristagaren. Det är kommunens uppskattning till personer som utfört en mångårig kulturverksamhet i Linköping.

Honnörsstipendiaterna erhåller äran, ett diplom samt en glasplakett med orden ”Mångårig kulturell gärning” ingraverat. Honnörerna är som regel lite äldre personer som under många år gjort viktiga insatser för kulturlivet i vid mening.

Lyrapriset:

Sven Lyra-priset består förutom äran av en konstnärligt utförd purjolök. Priset delas ut för att levandehålla minnet av Sven Lyra. Det ska också uppmuntra kulturutövare som verkar i Sven Lyras anda, samt visa betydelsen och nödvändigheten av fri kultur.

RELATERADE ARTIKLAR

I torsdags delade landshövding Gunilla Svantorp ut priset Årets Företagare och ÅretsUnga Företagare Östergötland....
Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °